Przejdź do treści

Starzenie poszczególnych organów

Wszyscy się starzejemy, ale łatwo zauważyć, że każdy z nas starzeje się w innym tempie. Podobnie jest z naszymi organami. W każdym z nich proces starzenia rozpoczyna się różnym momencie naszego życia. Podobnie, szybkość tego procesu inaczej przebiega w przypadku naszych oczu, kości, serca czy mózgu. Wiedza na temat tych różnic może pomóc nam zaplanować odpowiednią opieką nad poszczególnymi organami na wczesnym etapie, tak aby zminimalizować prawdopodobieństwo rozwoju poważnych chorób. Dowiedz się na jakim etapie starzenie są Twoje organy. Ta wiedza to początek drogi w kierunku długowieczności.

40 lat
Wzrok

Starzenie się wzroku to naturalny proces, który dotyka każdej osoby w miarę upływu lat. Istnieje kilka etapów i zmian związanych z wiekiem, które mogą wpłynąć na jakość naszego widzenia. Zaczyna się zazwyczaj w wieku około 40. roku życia. Wtedy soczewka oka traci zdolność do skupiania się na bliskich obiektach, co sprawia, że czytanie z bliskiej odległości staje się trudniejsze. Może także dochodzić do utraty przejrzystości soczewki, co prowadzi do zmniejszenia ostrości wzroku. Wraz z wiekiem nasze oczy potrzebują więcej czasu na dostosowanie się do zmian w oświetleniu, na przykład po przejściu z jasnego światła na ciemność. Aby zapobiec chorobom oczu, nie pal i noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić się przed promieniowaniem UV; ekspozycja na słońce i palenie przyspieszają powstawanie zaćmy.

70 lat
Mózg

Problemy z pamięcią mogą pojawiać się już u 40-latków, ale po 70. roku życia zmiany w mózgu związane z wiekiem zaczynają przyspieszać. W miarę starzenia zmniejsza się masa mózgu, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za uczenie się i złożone funkcje myślowe. Zmniejsza się także przepływ krwi przez mózg, a tym samym jego odżywianie. Wraz z wiekiem upośledzeniu ulega ilość neuroprzekaźników, co wpływa na komunikację między komórkami nerwowymi. Mogą wystąpić trudności w skupieniu, planowaniu, rozwiązywaniu problemów i innych funkcjach poznawczych. Krótkotrwała pamięć często jest bardziej dotknięta niż długotrwała, choć oba rodzaje pamięci mogą ulec osłabieniu z wiekiem.

40 lat
Mięśnie

Wraz z wiekiem wszyscy tracimy mięśnie i zyskujemy tłuszcz. Ten smutny proces nasila się w wieku 40 lat. Przyczyn tego procesu jest kilka i należą do nich niedobory hormonalne, w tym testosteronu czy insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). Ponadto w miarę starzenia nasze mięśnie tracą zdolność do szybkiej syntezy białek, a wielu z nas pop prostu zapomina o aktywności fizycznej. Jeśli chcesz uniknąć utraty mięśni, musisz bezwzględnie włączyć aktywność fizyczną do swojej codziennej rutyny. Bez tego do 70 roku życia stracisz blisko 8 kg swoich mięśni!!!

60 lat
Słuch

Utrata słuchu spowodowana wiekiem następuje stopniowo, ale występuje u 1 na 3 osoby w wieku od 65 do 74 lat. Niewiele można zrobić, aby spowolnić ten proces, ale słuchanie głośno muzyki lub codzienna ekspozycja na hałas może go przyspieszyć.

35 lat
Kości

Masa kostna ma tendencję do zmniejszania się w tempie do 1% rocznie po 35. roku życia (i szybciej po menopauzie). Głównym hormonem odpowiedzialnym za prawidłową masę i strukturę kości jest estrogen. Aby zapobiegać utracie masy kostnej i zachować zdrowe kości, ważne jest regularne spożywanie wapnia i witaminy D, unikanie palenia i nadmiernego spożywania alkoholu. Przede wszystkim, ćwiczenia z obciążeniem mają bardzo korzystny wpływ na gęstość kości.

65 lat
Serce

Wraz z wiekiem liczba komórek mięśnia sercowego zmniejsza się, ale zwiększa się ich rozmiar, co sprawia, że ściana serca staje się grubsza i mniej podatna na rozciąganie. Tętnice również stają się sztywniejsze. Począwszy od 30 .roku życia szczytowa wydolność tlenowa, czyli tak zwany VO2max spada o około 10% na dekadę, a choroby serca zwykle pojawiają się około 60-65. roku życia.

30 lat
Płuca

Czynność płuc zaczyna spadać o 1% rocznie od 30. roku życia. Chociaż wiek jest głównym czynnikiem wpływającym na obniżenie czynności płuc, to inne czynniki takie jak palenie tytoniu, ekspozycja na szkodliwe substancje czy choroby przewlekłe (np. przewlekła obturacyjna choroba płucna) mogą dodatkowo przyspieszyć ten proces. c. Proces ten jest szybszy u osób prowadzących siedzący tryb życia.

50 lat
Nerki

Nie musisz tego odczuwać, ale spadek czynności nerek zaczyna się około 50. roku życia. Najlepszym sposobem dbania o nerki jest picie dużej ilości wody. Ponieważ pragnienie zmniejsza się wraz z wiekiem, być może będziesz musiał sobie o tym przypomnieć.

18 lat
Skóra

Od około 18. roku życia ilość kolagenu i elastyny spada o około 1% rocznie. Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Możesz spowolnić ten proces. Wystarczy unikać dymu tytoniowego, dobrze się odżywiać i stosować ochronę przeciwsłoneczną.

60 lat
Jelita

Włosy na głowie nie są jedynymi kosmkami, które mogą ulec zniszczeniu. Kosmki w jelitach - małe włoskowate wypustki, które wchłaniają składniki odżywcze zawarte w pożywieniu - mają tendencję do spłaszczania się około 60 roku życia, a ich utrata oznacza, że wchłaniasz mniej składników odżywczych oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak choroby przewlekłe przyspieszają procesy starzenia

Parkinsonizm
Stwardnienie rozsiane
Udar
Demencja
Depresja
Choroba afektywna dwubiegunowa
Schizofrenia
Choroba wieńcowa
Nadciśnienie tętnicze
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Przewlekła choroba nerek (CKD)
Cukrzyca
Marskość wątroby
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Osteoporoza
Nowotwory
Wiek biologiczny