Przejdź do treści
Strona główna / Aktualności / Medycyna / Rezonans magnetyczny całego ciała (MR całego ciała) w standardzie ONCO-RADS

Rezonans magnetyczny całego ciała (MR całego ciała) w standardzie ONCO-RADS

Rezonans Magnetyczny (RM) to zaawansowana i nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwiająca lekarzom radiologom ocenę anatomiczną oraz funkcjonalną narządów i tkanek. Badanie jest nieinwazyjne i nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące, gdyż do tworzenia obrazów wykorzystuje zjawisko nuklearnego rezonansu magnetycznego.

Obrazy uzyskane za pomocą aparatu MR cechuje się wysoka rozdzielczość liniowa i kontrastowa. Rozwój obrazowania dyfuzyjnego (DWI – diffusion weighted imaging) przyczynił się do znaczącego zwiększenia wartości klinicznej badania MR całego ciała (Whole Body MR – WB MR), gdyż ułatwił lekarzom radiologom różnicowanie zmian chorobowych bez konieczności podania środka kontrastowego.

Rezonans magnetyczny całego ciała (z ang. Whole Body MRI) wykonywany w standardzie ONCO-RADS, w odróżnieniu od typowych badań narządowych, umożliwia zbadanie całego pacjenta w zakresie od czubka głowy do połowy ud. Nowe aparaty MR są w stanie wykonać takie badanie w czasie około 50-60 minut, dzięki czemu znacząco poprawił się komfort pacjentów, a lekarze zyskali doskonałe narzędzie służące diagnostyce wielu chorób (w tym również onkologicznych) i profilaktyce.

Badanie MR całego ciała wykonuje się w standardzie ONCO-RADS, który bardzo precyzyjnie określa zarówno technikę badania, jak również standard opisu. Podejrzane zmiany określane są w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza zmianę najprawdopodobniej łagodną, a 5 oznacza zmianę najprawdopodobniej złośliwą. Standard ten bardzo dobrze sprawdza się w diagnostyce, określeniu stopnia zaawansowania oraz w monitorowaniu leczenia choroby nowotworowej.

Główne wskazania do badania MR całego ciała to:

  1. Profilaktyka chorób nowotworowych i zapalnych (w tym o podłożu autoimmunologicznym)
  2. Wczesna diagnostyka oraz różnicowanie chorób nowotworowych
  3. Ocena stopnia zaawansowania i planowanie leczenia chorób nowotworowych
  4. Monitorowane efektów leczenia chorób nowotworowych i zapalnych
  5. Monitorowanie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwory (mutacje genetyczne, zespół Li-Fraumeni, itp.).

Ponieważ badanie nie wykorzystuje promieniowania jonizującego to może być również wykorzystywane w diagnostyce dzieci, do szeroko rozumianej profilaktyki chorób oraz ogólnej oceny stanu zdrowia. MR całego ciała jest również preferowaną metodą u osób, które wymagają częstego wykonywania badań obrazowych (np. osoby o podwyższonym ryzyku choroby nowotworowej).