Przejdź do treści
Strona główna / Aktualności / Regeneracja / Ile godzin snu potrzebuje nasz organizm?

Ile godzin snu potrzebuje nasz organizm?

Osoba dorosła powinna regularnie poświęcać na sen 7 -9 godzin każdej nocy.

Regularne spanie mniej niż 7 godzin związane jest z określonymi niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Wiadomo, że brak odpowiedniej ilości snu związane jest ze wzrostem masy ciała i ryzykiem rozwoju otyłości, występowaniem zaburzeń gospodarki węglowodanowej, zaburzeń lipidowych, czy wzrostem wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Ponadto wykazano, że osoby śpiące mniej niż 7 godzin na dobę częściej zapadają na choroby serca, udar mózgu, depresje oraz wzrasta u nich ryzyko przedwczesnego zgonu. Mniej niż 7 godzin snu to także gorsze funkcjonowanie układu odpornościowego i spadek ogólnej wydajności organizmu, zarówno fizycznej jak i intelektualnej. Regularne spanie dłużej niż 9 godzin na dzień może być przeznaczone dla młodych dorosłych, osób nadrabiających skutki niedoboru snu oraz osób chorych. W pozostałych przypadkach spanie ponad 9 godzin na dobre nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia, a wręcz może być szkodliwe.

Chociaż często mówi się, że ludzie z wiekiem potrzebują mniej snu, aktualne zalecenia dotyczące ilości snu dla wszystkich grup wiekowych dorosłych są prawie identyczne. Według National Sleep Foundation osoby w wieku od 18. do 64. roku życia powinny dążyć do siedmiu lub więcej godzin snu każdej nocy. Natomiast osoby w wieku 65 lat i starsze powinny spać od siedmiu do ośmiu godzin każdej nocy. Wzorce snu starszych osób są kształtowane przez wiele czynników, od schorzeń towarzyszących po przyjmowane leki. Na przykład wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do metabolizmu alkoholu, co może zaburzać architekturę snu i co za tym idzie regeneracje organizmu.

To samo dotyczy kofeiny i nikotyny. Obydwie te substancje mogą utrudnić zasypianie i utrzymanie snu przez całą noc. Kolejnym czynnikiem wpływającym na problemy ze snem jest brak aktywności fizycznej, która w połączeniu z izolacją społeczną może wpływać na jakość snu. Jeśli jesteś mniej aktywny fizycznie w ciągu dnia, trudniej może być zachować normalny rytm snu i czuwania. Ponadto interakcje społeczne dostarczają ważnych sygnałów dla naszego ciała, które pomagają nam utrzymać normalny rytm snu i czuwania.

Opracowane na podstawie: https://doi.org/10.5665/sleep.4716