Przejdź do treści
Strona główna / Aktualności / Zdrowe nawyki / 8 zasad niezbędnych dla życia w zdrowiu

8 zasad niezbędnych dla życia w zdrowiu

Skupienie się na poprawie i utrzymaniu zdrowia sercowo-naczyniowego może pomóc cieszyć się dłuższym życiem w zdrowiu. Lepsze zdrowie sercowo-naczyniowe wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób serca, w tym zachorowania na zawał serca,  ryzykiem udaru mózgu, chorób nowotworowych, demencji i innych głównych problemów zdrowotnych dzisiejszego świata.

8 zasad niezbędnych dla życia w zdrowiu opracowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) przedstawia kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby żyć dłużej i zdrowiej:

Zwracaj uwagę na to co jesz: Dąż do ogólnie zdrowego sposobu odżywiania, który obejmuje produkty nieprzetworzone, dietę bogatą w owoce i warzywa, pełnowartościowe białko, orzechy oraz nasiona. Co ważne, produkty należy przygotowywać na olejach nienasyconych, czyli do gotowania najlepiej używać oliwy z oliwek.

Bądź bardziej aktywny: Dorośli powinni przeznaczać 150 minut na umiarkowaną lub 75 minut na intensywną aktywność fizyczną w każdym tygodniu. Chodzenie jest świetną formą takiej aktywności. Dzieci powinny być aktywne przez 60 minut każdego dnia, co obejmuje czas na zabawę i zajęcia zorganizowane.

Nie używaj produktów zawierających nikotynę: Używanie produktów dostarczających nikotynę, które obejmują tradycyjne papierosy, e-papierosy i waporyzatory jest główną przyczyną zgonów, w tym około jednej trzeciej wszystkich zgonów z powodu chorób serca.

Dbaj o zdrowy sen: Dbanie o dobry sen każdej nocy jest kluczowe dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Dorośli powinni dążyć do średnio 7-9 godzin snu, a dzieci i niemowlęta potrzebują więcej w zależności od wieku. Zbyt mało lub zbyt dużo snu wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób serca.

Kontroluj wagę: Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi przynosi wiele korzyści. Użytecznym parametrem jest wskaźnik masy ciała (BMI), czyli wartość numeryczna Twojej wagi w stosunku do wzrostu. Optymalne BMI dla większości dorosłych wynosi od 18,5 do poniżej 25. Swoją wartość BMI możesz obliczyć korzystając z kalkulatorów dostępnych on-line lub skonsultować się z profesjonalistą ds. zdrowia.

Kontroluj stężenie cholesterolu: Wysokie stężenie nie-HDL, czyli wszystkich frakcji „złego” cholesterolu może prowadzić do rozwoju chorób na podłożu miażdżycy, w tym choroby wieńcowej, zawału serca, czy udaru mózgu. Obecnie coraz więcej towarzystw naukowych uznaje nie-HDL (różnica pomiędzy stężeniem całkowitego cholesterolu a HDL cholesterolu) cholesterol za cel terapeutyczny i na podstawie jego wartości ustala Twoje ryzyko zachorowania na choroby serca. Co ważne, jego stężenia można mierzyć bez wcześniejszego głodzenia.

Kontroluj stężenie cukru we krwi: Większość spożywanego przez nas jedzenia zamienia się w glukozę (czyli cukier we krwi), które nasz organizm wykorzystuje jako energię. Z czasem wysokie stężenie cukru we krwi może uszkodzić Twoje serce, nerki, oczy i nerwy. W ramach badań kontrolnych monitorowanie hemoglobiny A1c może lepiej odzwierciedlać długoterminową kontrolę u osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym.

Kontroluj ciśnienie krwi: Utrzymanie ciśnienia krwi w dopuszczalnych zakresach może pomóc Ci żyć zdrowiej przez dłuższy czas. Optymalne poziomy to poniżej 120/80 mm Hg. Wysokie ciśnienie krwi jest definiowane jako 130-139 mm Hg ciśnienie skurczowe (górna liczba w odczycie) lub 80-89 mm Hg ciśnienie rozkurczowe.

Opracowano na podstawie: https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/lifes-essential-8/lifes-essential-8-fact-sheet